Znowu odliczysz cały VAT od auta „z kratką”

Kierowcy planujący jeździć ciężarówkami mogą się cieszyć. Ciężarówkami, bo słynne auta „z kratką” klasyfikowane są jako taki typ pojazdu lub ewentualnie VAN. Chodzi o to, że od 2014 roku przedsiębiorca kupujący auto „z kartką” na firmę, ponownie zyskuje prawo do odliczenia całego VATu od zakupu.

Nowy Rok dla wielu właścicieli firm może przynieść niespodziewaną inwestycją, jaką jest zakup auta. Jeśli planowaliśmy zrobić to w 2013 roku, a przerażały nas koszty, grzechem byłoby nie wykorzystać prawa przysługującego przedsiębiorcom od 1 stycznia 2014 roku.

Oznacza to, że od stycznia ponownie opłaca się kupować auto z kratką. Dla wielu słowo „opłaca” to i tak mało powiedziane, bo w kieszeni przedsiębiorcy, dzięki odliczonemu podatkowi VAT może zostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Przezornie polscy przedsiębiorcy mogą zawdzięczać takie rozwiązanie….opieszałości Komisji Europejskiej. Otóż urzędnicy w Brukseli jakiś czas temu nakazali rządowi w Warszawie zniesienie ograniczeń. Natychmiast zareagował Jacek Rostowski, były minister finansów, wysyłając do Brukseli szereg dokumentów z prośbą, aby Polska była wyjątkiem w regionie, sugerując zachowanie trwających do końca 2013 roku przepisów. I właśnie brak odpowiedzi z Brukseli sprawia, że to co było celem polskiego rządu nie do końca się udało, a to co jest marzeniem wielu przedsiębiorców, właśnie staje się faktem.

Tym bardziej jeśli zależy nam na „aucie z kratką” warto kupić je jak najszybciej ponieważ nie wiadomo, jak długo prawo takie będzie obowiązywać – prawdopodobnie jednak tylko kilka miesięcy. Do końca 2013 roku nabywając samochód osobowy przedsiębiorca może dokonać odliczenia do 60% VAT-u wykazanego na fakturze, nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Nie ma także w ogóle prawa do odliczenia VAT-u z faktury zakupu paliwa do takiego auta.

Dodaj komentarz