Zakup samochodu a faktura VAT

Kupując samochód w salonie samochodowym dostaniemy na niego normalną fakturę VAT. Będzie to wtedy bowiem produkt taki sam jak każdy inny (z określonymi wyjątkami oczywiście) w gospodarce narodowej i będą obowiązywały wszelkie podstawowe zasady rozliczania podatków.W tym wypadku nie będziemy mieli do czynienia z niczym szczególnym. Różnica pojawi się gdy będziemy sprzedawać lub kupować samochód używany. Wtedy dowodem zakupu będzie faktura VAT marża. Jest to druk dość specyficzny i trzeba wiedzieć jak się z nim obchodzić.

Po pierwsze wystawiać go może tylko osoba odsprzedająca samochód używany lub sprowadzająca samochód nowy z zagranicy. Sprzedawca od transakcji zapłaci podatek VAT naliczany tylko od marży (różnicy wartości nabycia-sprzedaży) więc nie będzie na fakturze VAT marża informacji o tym ile faktycznie marża i VAT wynoszą – byłoby to ujawnienie jego tajemnicy handlowej pozwalające nam kontrolować jego działalność gospodarczą. Powoduje to jednak powstanie pola do oszustw, które czasami mają miejsce. Niezorientowani nabywcy czasami płacąc powiedzmy 50 tysięcy złotych za samochód dostają fakturę VAT marża na 10.000 i ją przyjmują myśląc, że jest to tylko stawka VAT. Jest to jednak cała kwota, którą zapłaciliśmy. W tym wypadku nieprawdziwa co może w przyszłości powodować liczne problemy.

Kupowanie w oparciu o fakturę VAT marża może mieć jednak także i swoje plusy gdyż bez podania wartości netto możemy traktować cenę brutto jak netto i w całości wykorzystywać jej wysokość na przykład do celów odpisów amortyzacyjnych.

Dodaj komentarz