Program do fakturowania – ranking

Kierowanie się rankingami w różnych wyborach nie jest działaniem do końca odpowiedzialnym. Trzeba bowiem pamiętać, że wszystkie one są bardzo subiektywne, nawet te starające się bardzo by zobiektywizować kryteria oceny.W końcu ostatecznym sędzią każdego rozwiązania zastosowanego w aplikacji jest omylny i posiadający jakieś swoje subiektywne przekonania człowiek. On także decyduje o wadze każdej cechy czyli jej wpływie na ocenę końcową. Jednym słowem – ranking to po prostu czyjeś widzimisię.

Nie oznacza to jednak bynajmniej, że wszelkie rankingi na leży od razu odrzucać. Wręcz przeciwnie – są to oceny sporządzone przez zwykle kompetentne osoby. Zaprezentowane są one w sposób najczęściej bardzo przejrzysty i syntetyczny co pozwala na wyrobienie sobie zdania o programie do fakturowania bez konieczności prowadzenia jakichś intensywnych testów. Cały czas trzeba jednak pamiętać, że jest to ocena subiektywna.

By ranking mógł być dla nas użyteczny, musimy dokładnie zapoznać się z metodologią jego tworzenia, zwłaszcza z systemem punktacji i kryteriami branymi pod uwagę. Posiadając taka wiedzę możemy spokojnie przystąpić do merytorycznego zapoznania się z oceną.

Możliwe jest także całkowicie pobieżne podejście do rankingu pod warunkiem, że prezentuje go zaufane źródło. Nie będziemy wtedy traktować go jako wyrocznię lecz jako wskazówkę. Prawdopodobieństwo, że programy z pierwszej trójki będą słabe jest bowiem równie małe co możliwość, że te z dołów rankingu będą świetne. Pozwala to na ograniczenie naszych poszukiwań do kilku produktów zamiast walki z całym rynkiem.

Najogólniej rzecz ujmując, rankingami możemy się kierować tak długo jak robimy to z głową.

Dodaj komentarz