Program do faktur a Nota korygująca

Na terenie naszego kraju powstało bardzo wiele przedsiębiorstw zajmujących się różnymi działaniami i branżami. Są one zakładane przez ludzi, którym zależy na zarabianiu na własnych pomysłach i umiejętnościach. Wielu ludzi nie uznaje nad sobą władzy lub nie podobają się im lokalne oferty pracy. Inni natomiast nie mogą znaleźć jakiejkolwiek pracy. Nic więc dziwnego, że ludzie zachęceni dotacjami unijnymi na założenie i rozwinięcie działalności gospodarczej decydują się na założenie własnej firmy.

Oczywiście prowadzenie własnej firmy nie wiąże się tylko i wyłącznie z realizacją zleceń i wykonywaniem usług lub produkcją towarów. Należy pamiętać o działaniach związanych z płaceniem podatków, księgowością, ewidencją itp. Jednym z przykładów takich dokumentów są faktury VAT. Są one wystawiane wraz ze sprzedanym towarem lub wyświadczoną usługą. Na podstawie takich dokumentów sprzedający może rozliczać się z Urzędem Skarbowym, a kupujący może zaewidencjonować przelewy wychodzące.

Czasami właściciel firmy wystawiającej fakturę może stawać się również jej odbiorcą. Wiele przedsiębiorstw kupuje wyposażenie oraz surowce potrzebne do pracy. Co powinien zrobić właściciel, który otrzyma fakturę z błędem? Należy wysłać wystawiającemu notę korygującą. Jest to dokument, w którym umieszczamy informację na temat błędu w otrzymanej przez nas fakturze. Wysyłamy go do wystawcy razem z kopią błędnej faktury. Jeśli wystawca zgadza się z naszą korektą, to potwierdza ją podpisem i pieczątką oraz przekazuje ją nam z powrotem. Wystawienie noty korygującej w dzisiejszych czasach nie jest trudnym zadaniem, ponieważ na terenie Polski działa wielu specjalistów od księgowości, którzy znają się na takich dokumentach. Pomocny może być również program do faktur, który również obsługuje noty tego rodzaju.

Oczywiście chodzi o płatną aplikację. Darmowe programy do faktur obsługują tylko faktury i nie mają żadnych aktualizacji, natomiast płatne wersje obsługują dokumenty powiązane z fakturami oraz istnieje możliwość ich aktualizowania. Dzięki takim aktualizacjom program do fakturowania będzie wykonywał obliczenia zgodnie z aktualnymi zasadami i normami podatkowymi. Warto zainwestować w taką aplikację, która znacznie obniży koszta naszych wydatków związanych z księgowością. Dzięki takiemu programowi będziemy w stanie samodzielnie zająć się wszelkimi sprawami księgowymi naszego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz