Kształt przykładowej faktury VAT marża przy sprzedaży samochodu

Jednym z zastosowań faktury VAT marża jest sprzedaż używanych samochodów a także aut sprowadzanych z zagranicy. Ułatwia ona życie zarówno kupującemu jak i przede wszystkim sprzedającemu oraz posiada bardzo prostą formę co czyni korzystanie z niej wygodniejszym.

Załóżmy, że jako komis samochodowy sprzedajemy nabyte przed kilkoma tygodniami auto osobie prywatnej. Na fakturze powinniśmy umieścić przede wszystkim tytuł „faktura VAT marżą”. Zwykle praktykuje się umiejscawianie go jako nagłówka na samej górze dokumentu lecz nie jest to rzecz absolutnie konieczna. Bardzo często miejsce dla niego można znaleźć także pod wskazaniem sprzedawcy i nabywcy. Robi się to zwykle równolegle lub obok siebie. W tym wypadku sprzedawcą jesteśmy my. Identyfikujemy się poprzez firmę, adres i numer identyfikacji podatkowej. Od naszego kontrahenta wydobyć musimy jego imię i nazwisko (lub firmę jeśli działa jako przedsiębiorca), adres oraz numer identyfikacji podatkowej jeśli tylko go posiada.

Osoby fizyczne nie muszą go podawać. W dalszej części wpisujemy termin sprzedaży czyli moment przeniesienia własności auta oraz datę wystawienia – dzień, w którym faktura została sporządzona. Podobnie jak wskazanie podmiotów transakcji, ten element także można umieścić bliżej szczytu dokumentu. Opis przedmiotu transakcji jest prosty – podajemy kolejno „nazwę usługi” czyli w naszym przypadku „sprzedaż samochodu”, „rodzaj usługi” czyli dokładne informacje identyfikujące samochód oraz kwotę należności. Musi to być cała kwota, która trafi w nasze ręce. Nie wyszczególnia się ani marży ani podatku VAT.

Zakończeniem dokumentu jest naturalnie wskazanie należności słownie oraz złożenie podpisów przez obie strony transakcji.

Dodaj komentarz