Kompatybilność i Internet

Mianem kompatybilności określa się w informatyce między innymi możliwość uruchomienia danej aplikacji na systemie, który posiadamy czyli na przykład na którejś z wersji Windowsa, Linuksa lub systemu operacyjnego firmy Apple. Kompatybilność odnosi się także do sprzętu gdyż aplikacje bardzo często mają dość specyficzne wymagania w stosunku do tego, na komputerach o jakich cechach fizycznych mogą być uruchamiane. Dla zobrazowania tego problemu można przywołać analogię z transportem towarów – jeśli mamy wielkie ciężkie pudło i chcemy je przewieźć to potrzebujemy do tego odpowiedniego samochodu ciężarowego, który będzie miał możliwość zapakowania tak dużego przedmiotu oraz da sobie radę z jego ciężarem.

Kłopot z kompatybilnością programów do fakturowania w praktyce zazwyczaj ogranicza się tylko do systemów operacyjnych. W większości są to bowiem aplikacje o bardzo małych wymaganiach sprzętowych, które mogą działać na starych komputerach ale zwykle nie radzą sobie ze zbyt dużą gamą systemów operacyjnych. Starsze narzędzia nie działają na nowszych, lepszych systemach a te nowsze odmawiają współpracy na komputerach ze starszym oprogramowaniem. W każdym praktycznie przypadku niemożliwe jest też przenoszenie się z Windowsa na Linuksa czy Maca.

Jeśli mamy w firmie kilka różnych komputerów i na wszystkich musi działać jeden połączony z jedną bazą danych program do fakturowania to możemy mieć problem. Na szczęście od niedawna powstają aplikacje całkowicie niezależne od samego komputera, które zadziałają na każdym sprzęcie mającym dostęp do Internetu. W praktyce korzystanie z nich wygląda trochę jak sprawdzanie poczty na internetowym portalu z tym, że co miesiąc musimy opłacać zwykle niewielką opłatę abonamentową za możliwość tworzenia faktur w rzeczywistości wirtualnej.

Dodaj komentarz