Faktury w chmurze

Jesteśmy obecnie świadkami kolejnej rewolucji internetowej. Podobnie jak poprzednie dwie (rewolucja dotcomów i rewolucja sieci społecznościowych czyli tak zwana WEB 2.0) wielkie przemiany i ta zachodzi stosunkowo powoli by w pewnym momencie każdy z nas obudził się w praktycznie zupełnie innym świecie. Obecna rewolucja internetowa symbolizowana jest przez chmurę. Obraz ten odnosi się do Cloud-computtingu czyli idei przenoszenia mocy obliczeniowych z urządzeń klienckich na serwery.

Dla laika może być to trochę trudne do zrozumienia w teorii lecz w praktyce jest to bardzo proste. Obecnie absolutną większość obliczeń, które potrzebne nam są w pracy wykonuje nasz domowy czy biurowy komputer. Przelicza on na przykład tabele w arkuszu kalkulacyjnym. Powoduje to konieczność posiadania dobrego procesora by wszystko szło sprawnie i szybko. Musimy mieć też odpowiednio dużo miejsca na dysku jeśli korzystamy z jakiejś bazy danych, z której uzyskujemy dane do tabeli. Nie musi to jednak tak wyglądać. Wszystko może odbywać się poza naszym komputerze a my oglądać będziemy tylko wyniki pracy. Podobnie jak przy korzystaniu z poczty elektronicznej na portalach – maile znajdują się na serwerach a my je tylko przeglądamy. Pisząc nowe wiadomości też korzystamy tylko z przeglądarkowego edytora, który działa na serwerze a my tylko wprowadzamy do niego dane i obserwujemy efekty. Dzięki temu potrzeby w kwestii infrastruktury po naszej stronie stają się minimalne.

Na podobny pomysł działania wpadają powoli twórcy programów do fakturowania. Pozwalają oni w zamian za niewielką opłatą abonamentową tworzyć faktury na swoich serwerach w taki sam sposób jak piszemy wiadomości email chociażby w serwisie GMail. Naturalnie na serwerze otrzymamy taką samą funkcjonalność jak przy korzystaniu z aplikacji zainstalowanej na komputerze a będziemy mogli z niej korzystać nawet na odpowiednio przygotowanym telefonie komórkowym.

Dodaj komentarz