Faktura WDT – wewnętrzna dostawa towarów

Człowiek w swoim życiu styka się z wieloma różnymi rodzajami dokumentów. Ich zadania są bardzo różne. Od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej na terenie Polski powstało bardzo wiele przedsiębiorstw zajmujących się różnymi branżami. Dla wszystkich tych firm ważnym rodzajem dokumentu stała się faktura VAT. Dokument ten załącza się do wyświadczonych usług lub sprzedanych towarów i jest on potwierdzeniem transakcji. Na podstawie tego dokumentu klient może ewidencjonować swoje wydatki, a sprzedawca (lub usługodawca) może dzięki takim dokumentom skutecznie rozliczać się z Urzędem Skarbowym i płacić podatek.

Rodzajów faktur jest bardzo wiele. Jednym z popularniejszych typów jest tak zwana faktura WDT. Jest to dokument wystawiany w przypadku wewnątrz wspólnotowej dostawy towarów (stąd wziął się skrót WDT). Dostawa taka dotyczy przewiezienia towarów do klienta przebywającego na terenie innego państwa Unii Europejskiej. W takim wypadku wystawiana jest faktura WDT. Istnieją specjalne zasady dotyczące obliczeń podatkowych związanych z WDT. Dla wielu ludzi w związku z tymi trudnymi zasadami, wystawienie faktury WDT może stanowić problem. Na szczęście możemy to zadanie zlecić księgowemu, ale jeszcze lepszym pomysłem jest zaoszczędzenie na księgowości i użycie specjalnej aplikacji. Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni program do faktur, który wykona wszystkie obliczenia za nas. Naszym zadaniem jest jedynie wpisanie odpowiedniej nazwy towaru oraz właściwych kwot.

Reszta obliczeń zostanie wykonana za nas.

Program do faktur VAT można nabyć w sklepach komputerowych, ale istnieje także możliwość płatnego pobrania takiej przydatnej aplikacji w sieci. Jeśli dobrze poszukamy, to możemy nawet znaleźć darmowe wersje testowe umożliwiające nam korzystanie z wszystkich funkcjonalności programu przez określony czas. Po tym czasie należy wykupić licencję. Istnieją również darmowe aplikacje, ale są one mniej rozbudowane i większość z nich nie obsługuje faktury WDT. Jak widać w dzisiejszych czasach problem z fakturami i księgowością nie istnieje. Istnieje za to możliwość zaoszczędzenia na wydatkach związanych z księgowością. Wystarczy nam tylko komputer i odrobina dobrych chęci, aby zaopatrzyć się w profesjonalny program do wystawiania faktur (między innymi faktur WDT) i rozwiązać swoje problemy z tymi dokumentami raz na zawsze.

Dodaj komentarz