Faktura VAT 2014 – zmiany i zasady fakturowania od 1 stycznia 2014 r.

Przełom roku zawsze wiąże się ze zmianami. Nowe plany biznesowe, inwestycje, ale też zmiany podatkowe. A tych, wraz z nadejściem 2014 roku nie brakuje.

Zmiany dotyczą podatników VAT i fakturowania sprzedaży. Poniżej w skrócie i w przyjazny sposób przedstawiamy, na jakie zmiany muszą się przygotować osoby prowadzące działalność gospodarczą.  

Od Nowego Roku VAT z faktury rozliczysz według daty sprzedaży, a nie wystawienia. Jeśli podatnik wykona usługę na przykład 26. stycznia, to obowiązek podatkowy powstanie tego dnia. Data wystawienia dokumentu nie będzie mieć znaczenia.

Zmienia się także czas wystawienia dokumentu dokumentującego sprzedaż. Fakturę wystawisz do 15. dnia kolejnego miesiąca. W praktyce oznacza to, że jeśli wykonasz usługę na przykład 28. marca to fakturę możesz wystawić do 15. kwietnia, ale obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania usługi. Od 2014 roku, sprzedawca będzie miał możliwość wystawienia faktury również przed wykonaniem usługi lub sprzedażą towaru. Będzie mógł to zrobić najwcześniej na 30 dni przed realizację takiej czynności. To alternatywa dla faktur proforma lub faktury zaliczkowej.

Zmiany w VAT to też pytanie, co z odliczeniem podatku od zakupów? Podatnik do końca 2013 roku może odliczyć VAT od zakupów sugerując się dniem na otrzymanej od sprzedawcy fakturze. W przyszłym roku będzie tak samo. Przedsiębiorca musi jednak pamiętać, że jeżeli otrzymamy fakturę przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi – wówczas nie mamy takiego prawa.

Dodaj komentarz