Faktura na osobę fizyczną bez nip

Nie każdy z nas posiada Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Od 1 stycznia 2012 osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej nie muszą już pamiętać swojego numeru NIP. Nowe NIP-y dla takich osób nie będą również wydawane. Zmiany nie dotyczą firm, w przypadku których obowiązek posługiwania się NIP-em pozostanie, ponieważ wynika on z przepisów Unii Europejskiej. W przypadku sprzedaży osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej nie występuje obowiązek wystawienia faktur. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są zobowiązani do wystawienia faktury VAT w terminie 7 dni od daty wykonania usługi lub dostawy towaru, co wynika z ordynacji podatkowej. Z programem Faktura Small Business lub Faktura Small Business Handel możesz wystawiać faktury z NIP-em lub bez w zależności od potrzeby.

Nie każdy z nas posiada Numer Identyfikacji Podatkowej. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest to wciąż niezbędne ale możliwe jest nawet, że w tym przypadku taki obowiązek za niedługo zniknie. Osoby prywatne w dalszym ciągu często nie posiadają numeru NIP jeśli nie wystąpiła w ich wypadku jakaś bardzo konkretna przyczyna zmuszająca ich do jego wyrobienia.

Faktura na osobę fizyczną bez NIP może być wystawiona w trochę prostszy sposób niż gdyby osoba ta Numer Identyfikacji Podatkowej posiadała. Kłopot nie leży w samym tym zagadnieniu bo różnica w dokumentach jest naprawdę kosmetyczna. Utrudnieniem jest fakt, że mamy do czynienia mimo wszystko z innym dokumentem i różne słabsze programy do fakturowania sobie z tym nie radzą lub przynajmniej komplikują nam niemiłosiernie życie. Czas wreszcie dać sobie z nimi spokój i przerzucić się na znacznie wygodniejszą aplikację fakturującą Mega Tech, która nie tylko posiada wszystkie niezbędne wzory faktur ale także ułatwia do nich dostęp w maksymalny sposób.

Dodaj komentarz