Faktura imienna

Liczne pytania kierowane do organów skarbowych dotyczą faktur imiennych, które przedsiębiorcy wystawiają swoim kontrahentom, którzy nie deklarują celu gospodarczego zakupu towarów lub usług od sprzedawcy. Oznacza to, że wystawiana jest im faktura imienna czyli dokument, na którym nie jest ujawniony chociażby numer identyfikacji podatkowej odbiorcy i de facto mamy tu taką samą sytuację jak gdybyśmy wystawiali dokument przeciętnemu Kowalskiemu, który nie jest płatnikiem podatku VAT.

Pytania dotyczą sposobu traktowania takiej faktury i rozróżnienia czy jeśli, przykładowo, wystawiona została na stałego klienta ale tym razem nie na jego firmę tylko na niego osobiście, to czy powinniśmy to traktować jako jego zakup dla potrzeb działalności gospodarczej czy raczej jako zakup prywatny?

Wszystkie te wątpliwości są jednak zupełnie nieuzasadnione i po prostu ich pojawienie się niczemu nie służy. Zadaniem sprzedawcy nie jest bowiem dociekanie, do jakich celów wykorzystywane będą dobra i usługi nabyte przez klienta. Jeśli zadeklaruje on chęć otrzymania faktury imiennej a nie normalnej, kompletnej faktury VAT sprzedaży to jego sprawa i potem co najwyżej to on będzie się tłumaczył przed fiskusem.

Dodaj komentarz