Faktura, czy rachunek? Co będziemy wystawiać?

Gdy w Nowy Rok weszliśmy już na dobre, nadszedł czas dla spóźnialskich. Jeśli prowadzisz biznes i zastanawiasz się, co zmieniło się wraz z Nowym Rokiem, ten artykuł jest między innymi dla Ciebie. Sprawdź zanim może być za późno. Być może to ostatni dzwonek na zapoznanie się ze zmianami.

W momencie kiedy większość z nas w sylwestrową noc otwierała korki od szampana i puszczała w niebo fajerwerki, w życie weszły zmiany, które sporo grono przedsiębiorców odczuje na własnej skórze. Faktura, czy rachunek w 2014 roku? To tylko jedna z wielu kwestii, którą dotknęły zmiany.

Faktura jako dokument sprzedażowy

Zmiany, zmiany, zmiany – powiedziałby klasy i miałby sporo racji. Do tej pory, przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, dokumentując sprzedaż wystawiali rachunek. Teraz każdy przedsiębiorca, dokumentując sprzedaż powinien wystawić fakturę, jeśli poprosi go o to nabywca.

Jak skoro nie każdy przedsiębiorca musi być VAT-owcem? Rozporządzenie, które właśnie weszło w życie upraszcza pewne kwestie względem przepisów z ustawy o VAT. Chodzi o to, co powinno znaleźć się na fakturze zwolnionej z VAT. Według ustawodawcy są to:

  • data i numer wystawienia,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi, a także miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi i kwotę należności ogółem.

Jeśli transakcja dokonywana jest przez stronę zwolnioną przedmiotowo z VAT (np. dotyczy lekarzy), wówczas na fakturze trzeba wpisać podstawę zwolnienia z VAT (np. odniesienie do konkretnego artykułu ustawy o VAT).

Podsumowując faktura wystawiana przez firmę zwolnioną z VAT, niczym nie różni się od rachunku wystawianego do 31 grudnia 2013 roku przez tą samą firmą, pod względem zestawu elementów na dokumencie.

Co z rachunkami? Od 1 stycznia 2014 roku, dotyczą one jedynie zarabiających w oparciu o umowy zlecenie lub o dzieło. Przedsiębiorcy wystawiają wyłącznie faktury.

Dodaj komentarz